II Międzynarodowa edycja VI Ogólnopolskiej akcji pt. „Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie”

 • Drukuj zawartość bieżącej strony
 • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
29 października 2021

Cała społeczność Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie wzięła udział  w II Międzynarodowej edycji VI Ogólnopolskiej akcji pt. „Przerwa na czytanie –bicie rekordu w czytaniu na przerwie”. Pomysłodawcą akcji jest  Biblioteka Pedagogiczna Wojewódzkiego Ośrodka Metodycznego w Gorzowie Wlkp.  a wydarzenie to odbyło się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom

Akcja została objęta patronatem honorowym Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Celem akcji jest: promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, integracja środowiska lokalnego, zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu. Organizatorkami tego wydarzenia były bibliotekarki szkolne ze szkoły podstawowej. W przygotowanie akcji włączyła się również Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie i Samorząd Uczniowski (kl. VI- VII).

Wydarzenie to odbyło się w naszej szkole 19 października 2021 roku  ogółem w akcji wzięło udział 285 osób. Uczniowie z klas VI – VIII, nauczyciele, pracownicy szkoły czyli wszyscy tego dnia w jednym momencie oddali się cichej lekturze.  Na sali gimnastycznej w swoich oddziałach klasowych uczniowie  usiedli tworząc coś w rodzaju kształtu kwiatka. Każdy uczestnik otworzył wypożyczoną książkę z biblioteki lub własną i przez kilka minut czytał zanurzając się świat literackiej opowieści. Zapanowała cisza wypełniona jedynie cichym czytaniem. Uczniowie w większości odpowiedzieli również na nasz apel i w tym dniu ubrali coś w kolorze białym lub  niebieskim. Natomiast uczniowie z klas I- V wraz z nauczycielami oraz pracownikami  szkoły  czytali książki w swoich oddziałach klasowych.  Spędzali w tym dniu wolny czas z książką w ręku  na sali gimnastycznej, w klasach  oraz na korytarzach. Uczestnicy z zainteresowaniem czytali książki przyniesione z domu lub wypożyczone z biblioteki. Akcja bardzo podobała się uczniom, o czym świadczyły  zapytania o kolejny taki dzień.

Wszystkim spodobała się świadomość, że uczestniczą w międzynarodowym biciu  rekordu czytania wspólnie z rówieśnikami z Polski i innych krajów. To ciekawy sposób na promowanie czytelnictwa. Wyrobieni czytelnicy mieli kolejną okazję do spędzenia czasu z książką a ci, którzy może na co dzień  nie czują potrzeby czytania, być może odkryli, że to może być fajna aktywność. Najważniejsze jest to, że dzieci, młodzież i dorośli w tym dniu zjednoczyli się wokół jednego działania. Dziękujemy wszystkim za wspaniałe zaangażowanie i wspólnie spędzony czas z książką.

 

Galeria

 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie
 • Powiększ zdjęcie

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2021-10-29
Data publikacji:2021-10-29
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:657