Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

XVI edycja konkursu plastycznego „Malowane poezją” o zasięgu ogólnopolskim

22 września 2022

 

                                 

Gminna Biblioteka Publiczna wspólnie ze Szkołą Podstawową im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie i Urzędem Gminy Aleksandrów zapraszają uczniów szkoły podstawowej do udziału w XVI edycji konkursu plastycznego pn. „Malowane poezją” o zasięgu ogólnopolskim. Patronat honorowy nad konkursem objęli: Polska Izba Książki, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, Wójt Gminy Aleksandrów, natomiast patronat medialny: Portal sbp.pl, „Poradnik Bibliotekarza, „Guliwer” i „Nowa Gazeta Biłgorajska”.

Czytaj więcej o: XVI edycja konkursu plastycznego „Malowane poezją” o zasięgu ogólnopolskim
Przejdź do - Aleksandrowie czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Aleksandrowie czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

9 września 2022

Aleksandrowska społeczność, tak jak mieszkańcy wielu miejscowości w Polsce czytała „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Podczas tegorocznej jedenastej odsłony akcji Narodowego Czytania Para Prezydencka właśnie ten tomik zaproponowała do czytania. Prezydent RP Andrzej Duda tak napisał w liście:– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.” Zbiór  ten został wydany w 1822 roku w Wilnie jako część pierwszego tomu "Poezyj" Adama Mickiewicza i zawierał 14 utworów. Maria Janion w pozycji „Literatura Polska” napisała o nim: „Odkrycie natury jako cudowności nieskończonej.”

Czytaj więcej o: Aleksandrowie czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0

31 sierpnia 2022

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie w 20212 roku otrzymała dofinansowanie w wysokości 10 000,00 zł. na zakup nowości wydawniczych. Działanie to: „dofinansowano ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025”. Dofinansowanie uzyskaliśmy ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, nazwa zadania „Dofinansowania dla bibliotek publicznych na zakup nowości wydawniczych oraz usługi zdalnego dostępu do książek w formatach e-booków i/lub audiobooków i/lub synchrbooków – Priorytet 1, Kierunek interwencji 1.1 w ramach NPRCz 2.0”.

Dzięki temu zbiory naszej biblioteki wzbogacą się o nowości wydawnicze dla różnych grup czytelników. Każda publikacja zakupiona ze środków finansowych Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego  i Sportu opatrzona będzie specjalną pieczątką. Zapraszamy!

Przejdź do - Książka za książkę lub uśmiech Letni Kiermasz Książek

Książka za książkę lub uśmiech Letni Kiermasz Książek

5 lipca 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zaprasza do odwiedzania Letniego Kiermaszu Książek  pn. „Książka za książkę lub uśmiech”, który będzie dostępny przez okres wakacji.

Udało się na nim zgromadzić kilkaset książek od darczyńców. Odwiedzający kiermasz mogą przynosić własne książki i wymieniać je na inne lub po prostu zabrać ze sobą te, które ich zaciekawiły i podziękować za nie uśmiechem. Tematyka książek jest bardzo różnorodna, chociaż prym wiedzie beletrystyka dla dorosłych.

Kiermasz jest okazją do odnowienia swojej biblioteczki domowej ale też powala na przedłużenie życia książkom.

Przejdź do - Turniej i podsumowanie konkursów czytelniczych  w Aleksandrowie

Turniej i podsumowanie konkursów czytelniczych w Aleksandrowie

17 czerwca 2022

W pierwszej połowie czerwca w Gminnej Bibliotece Publicznej w Aleksandrowie odbyła się impreza „Święto Czytelników i Biblioteki w Aleksandrowie”. Biblioteka już tradycyjnie w tym okresie podsumowuje konkursy czytelnicze i dziękuje tym wszystkim, którzy angażują się w promowanie czytania. W przygotowanie tej uroczystości włączyła się również bardzo aktywnie Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

Czytaj więcej o: Turniej i podsumowanie konkursów czytelniczych w Aleksandrowie
Przejdź do - Piknik czytelniczy  z ALEKSANDROWIANKAMI

Piknik czytelniczy z ALEKSANDROWIANKAMI

8 czerwca 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie zorganizowała 6 czerwca bieżącego roku „Piknik czytelniczy z ALEKANDROWIANKAMI”. Impreza odbyła się  w ramach projektu „ZACHOWAĆ DZIEDZICTWO”  i XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom.

Czytaj więcej o: Piknik czytelniczy z ALEKSANDROWIANKAMI
Przejdź do - Dzień Dziecka z książkami

Dzień Dziecka z książkami

3 czerwca 2022

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie przygotowała dla najmłodszych niespodzianki z okazji Dnia Dziecka.

Zaprosiliśmy rodziny z małymi dziećmi do odwiedzenia biblioteki w ramach akcji czytelniczej „Czytamy w Dniu Dziecka”. Ci, którzy jako pierwsi  wypożyczyli książki dla najmłodszych otrzymali upominki. Nagrody powędrowały do Ignasia i Igi oraz Niny. W Kąciku Malucha odbył się także „Dzień Dziecka z Bajkami”. Dziewczynki z Koła Przyjaciół Biblioteki  czytały dzieciom bajki z książki „Bajki krasnoludka Bajkoludka” autorstwa Małgorzaty Strzałkowskiej. Następnie maluchy wysłuchały literackich zagadek i oglądały książki zabawki. Potem były zabawy z chustą i tunelem KLANZY oraz puszczanie baniek mydlanych. Na koniec mali goście otrzymali zestawy upominków.

Dziękujemy wszystkim rodzicom, którzy zrobili swoim dzieciom jeden z najbardziej wartościowych prezentów jakim jest głośne czytanie i spotkanie z książkami.         

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:
Data publikacji:
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin: